Italští chrtíci

Originálně nám říkají Piccolo Levriero Italiáno, původem jsme z Itálie, první zmínky o nás jsou už ze starověku. Původně jsme byli jenom společníci, ale dnes, pokud nás někdo jenom nerozmazluje, tak jsme i výkonní dostihoví psi. Průměrná délka našeho života je 13 až 15 let.

Vážit bychom měli 3 až 5 kg s výškou v kohoutku, to je to za krkem dole, 32 až 38 cm.

Prapředci všech chrtů pocházejí z Afriky. My, Italští chrtíci, jsme jejich nejmenším zástupcem a byli jsme oblíbenými společníky faraónů již ve starém Egyptě. Můj pra.pra.pra.něco, byl oblíbencem královny Kleopatry a do Itálie se dostal jako její dar římskému císaři Césarovi. V období renesance jsme si získali přízeň šlechty. Byli jsme miláčkem u královských dvorů v celé Evropě a naše držení bylo považováno za privilegium vyšších kruhů. Později jsme téměř upadli v zapomnění a naše renesance začala až v polovině 20. století.

Dnes jsme nejen elegantními atlety na dostihových drahách, ale i oblíbenými společníky. Jsme v podstatě dokonalou zmenšeninou greyhounda. Celkově působíme velmi křehkým dojmem.

Máme dlouhou, úzkou hlavu s velkýma, výraznýma očima a tmavým, nejlépe černým nosem. Uši máme nasazeny vysoko, jsou malé a složené dozadu. Do doby, než páníček řekne piškotka. To okamžitě zbystřím a uši postavím do strany.

Tělo je přibližně stejně dlouhé jako vysoké, s lehce klenutým hřbetem a širokou, svalnatou zádí. Ocas máme nasazený nízko, je tenký, a je nesený hluboko mezi zadními běhy. Vypadá to, jako bychom se pořád báli.

Srst je na celém těle velmi krátká a jemná. Vyskytujeme se ve všech odstínech plavé, šedé, rezavé a černé barvy. Na hrudi a na tlapkách se tolerují bílé znaky. Já je také mám.

Italský chrtík je energický a bdělý pes. Jsme velmi milí, něžní a mazliví, ale také často umínění a tvrdohlaví. Jinak jsme přizpůsobiví a přátelští, také velmi vynalézaví, zvědaví a pozorní.

Svému pánovi jsme velmi oddaní, takoví malí závisláci, vyžadujeme neustále co nejužší kontakt, zejména když s páníčkama sdílíme lože. Je to soužití až za hrob a většina z nás si neumí představit, že by to bylo jinak.

Vůči ostatním lidem, které neznáme, se chováme velice zdrženlivě a vůči ostatním psům se projevujeme odvážně, někdy až útočně. Mě osobně se nelíbí jeden bígl tady v okolí a kdyby mě páníček při venčení nedržel na vodítku, tak bych mu natrhl, … no to vzadu. S ostatními zvířecími příslušníky vesměs vycházíme dobře, i když nám to může chvíli trvat. V případě, že je nás potom ještě více ve smečce, nebývají mezi námi problémy a snášíme se velmi dobře.

K příliš malým dětem nejsme moc vhodní. Přece jenom máme křehčí tělíčko a malé dítě by nám mohlo nechtěně ublížit. Odrostlejší děti nám už nevadí a mohou se již podílet na péči o nás a našem výcviku. K dětem jsme vždy přátelští a nikdy nejsme agresivní, naopak velmi rádi se zapojujeme do jejich her.

I když je italský chrtík plemeno malé, potřebujeme, jako každý jiný pes, výchovu a výcvik poslušnosti. Ve vztahu k člověku to pořád zkoušíme a proto je nutná důsledná výchova. Velkých úspěchů lze dosáhnout pouze laskavým přístupem, pochopením a trpělivostí. Křik ani trestání nejsou v tomhle případě na místě. S páníčkem cvičíme několikrát denně v krátkých intervalech a cvičení končíme až po správně provedeném úkolu, což mě někdy začne otravovat a dám to páníčkovi patřičně najevo.

Každá pochvala je pro mě motivační, zejména ta piškotková. Protože máme krátký kožíšek, asi by si nás měli lidé pořizovat do bytečku. Co italák z duše nenávidí je vlhké počasí. Chov v bytě je také nutný vzhledem k našemu silnému poutu na páníčky. Rádi se ochotně účastníme každé rodinné činnosti, zejména pokud souvisí s jídlem. Pelíšek musíme mít na teplém místě v bytě kde není průvan, nejlépe v centru rodinného dění.

Protože jsme přeci jenom z rodiny chrtů a velmi rádi běháme, potřebujeme dostatek pohybu. Jedna z každodenních vycházek by měla být alespoň hodinová, ovšem předpokladem je příznivé počasí.

Protože jsme pejskové velmi živí a temperamentní, z vodítka nás nesmí páníčkové pouštět, a když tak jen na takových místech, kde nám nehrozí žádné nebezpečí, například vběhnutí pod auto. Jako každý chrt máme silně vyvinutý pud pro štvaní zvěře. Na dostihové dráze v nás objevíte pravého sportovce, jakmile uvidíme kůžičku, tak v nás chytnou saze a pádíme co to jde.

Péče o nás není náročná, krátká srst téměř nelíná a stačí otírání vlhkým hadříkem. Není potřeba ani příliš časté koupání, pokud jsme neběhali v blátě, postačí osprchovat tlapky a bříško čistou vodou. Milujeme slunce a teplé počasí, za chladných dnů však také rádi trávíme čas venku. Při dešti nebo pokud sněží je lepší nás brát přes den častěji na krátké vycházky. Do vlhkého počasí je možné obléct kabátek, ale ne příliš často, abychom nezchoulostivěli.

Italští chrtíci trpívají předčasnou ztrátou zubů, proto je velmi dobré navyknout psa již ve štěněčím věku čištění zubů. Pravidelným čištěním tomu totiž lze předejít, stejně jako vzniku zubního kamene. Pravidelně také kontrolujte čistotu našich uší, v případě potřeby je vyčistěte. Drápky udržujte krátké stříháním, protože si je kvůli malé hmotnosti při chůzi příliš neobrušujeme. Dosti rozšířená je u italáků epilepsie.

Nejsme sice žádní hlídači, ale návštěvu za dveřmi vám jistě svým štěkotem spolehlivě ohlásíme. V tomto zejména vyniká naše Kejzinka, která štěká i při odchodu páníčka, což zase není dobré a vždycky dostane vyčiněno.

Italští chrtíci jsou velmi vitální a živí pejskové, milujeme pohyb, proto by páníčkové měli dát pozor na to, kde a jak se pohybujeme. Často bývají ošetřovány zlomeniny předních končetin, které byly způsobeny skokem z výšky na tvrdý povrch.

Prevencí, kromě zvýšené pozornosti, je kvalitní výživa psa ve štěněčím věku, vyvážený obsah minerálních látek, zejména vápníku a fosforu v krmivu. Štěněti se musí umožnit dostatek pohybu, při správné výživě se vytvoří pevná kostra a svalstvo. Přesto však musíte po celý život psa dbát na to, abychom neseskakovaly z velkých výšek například na beton, na který je dopad tvrdý či na dlažbu a linoleum, které je tvrdé, a ještě k tomu kluzké.

Jak již bylo řečeno výše, štěně potřebuje ke správnému vývoji kostry a svalstva velmi kvalitní stravu, která kromě všech důležitých živin obsahuje také vyvážený poměr minerálních látek a vitamínů. Tato kvalitní krmiva však nenajdete v supermarketu, vybrat si běžte do speciální prodejny, kde vám jistě rádi poskytnou i vzorek krmiva které si vyberete, abyste mohli posoudit, jestli kromě dobrého složení bude vašemu psovi také chutnat. Ani dospělého psa není vhodné odbývat nekvalitním krmivem či zbytky ze stolu. Strava v dospělosti má velký vliv na zdravotní stav psa, na jeho tělesnou kondici i kvalitu srsti. Psům ve vyšším věku se mění nejen styl života, ale také metabolismus. Proto je vhodné v určitém období postupně přejít na speciální stravu pro seniory, která obsahuje všechny potřebné živiny v takovém poměru, aby organismus psa nezatěžovaly. Naše krmení je někdy trochu alchymie vzhledem k tomu, že máme nevyrovnané pohybové aktivity například v dostihové sezóně, přičemž z výstavního hlediska musíme splňovat váhové limity. Takže musíme dostávat opravdu prvotřídní, speciální krmiva s rozdílnými nutričními parametry.