Psí horoskopy

VODNÁŘ (AQUARIUS) 21.1.-19.2. ● RYBY (PISCES) 20.2.-20.3. ● BERAN (ARIES) 21.3.-21.4.BÝK (TAURUS) 22.4.-21.5.  BLÍŽENCI (GEMINI) 22.5.-21.6. ● RAK (CANCER) 22.6.-23.7.LEV (LEO) 24.7.-23.8. ● PANNA (VIRGO) 24.8.-23.9. ● VÁHY (LIBRA) 24.9.-23.10.ŠTÍR (SCORPIO) 24.10.-22.11. ● STŘELEC (SAGITTARIUS) 23.11.-21.12. ● KOZOROH (CAPRICORNUS) 22.12.-20.1.


VODNÁŘ (AQUARIUS) 21.1.-19.2.

Pes narozený ve znamení Vodnáře je vynikajícím společníkem a může vám být velkou oporou. Je vlídný a roztomilý. Nesmíte však od něj žádat příliš mnoho, nerad se přizpůsobuje domácímu řádu, který je pro něho nepřirozený, v tom ohledu má svou hlavu. Je nesmírně činorodý a dychtivě se seznamuje s okolním prostředím i s novými známými. Planetou, která ho ovládá, je Uran. Z toho plyne jeho vynalézavost a ochota učit se novým věcem. Prosazuje se hlavně proto, že touží po úspěchu. Jeho vadou je mlsnota a hltavost, což může ovlivnit jeho výkonnost a oblibu vycházek. Je to pes velmi společenský, který se někdy může zdát poněkud méně oddaný svému pánu. Všechny lidi má totiž rád stejně. Přednost dává těm, kteří si s ním hrají před těmi, kteří si jen potrpí na vášnivé mazlení. Díky družné povaze je veselým, podnikavým kumpánem a při dobrém vedení se může stát přátelským, spolehlivým a důvěryhodným domácím přítelem, i když ne pouhým mazlíčkem.

Souhvězdí je nejlépe vidět na podzimní obloze pod Pegasem. Na přelomu července a srpna z něho vyletuje meteorický roj. Nejjasnější hvězdou je Sadalmelek, Šťastná hvězda krále.

Hodí se pro lidi narozené ve znamení Vah a Blíženců.

RYBY (PISCES) 20.2. – 20.3.

Pes narozený ve znamení Ryb je oduševnělý, klidný a rozvážný. Je svým způsobem moudrý, leč dovede se dopouštět i neuvěřitelných pošetilostí. Toto poněkud nadzemské stvoření ovládá planeta Neptun a následkem toho miluje vodu. Je vynikající plavec a hravý společník s obdivuhodně poddajnou povahou a oddaností až za hrob. Právě z těchto psů se pod tlakem okolností někdy stávají obětaví hrdinové. Je velmi vnímavý a potřebuje vřelé přátelství. Vyžaduje však trochu přísnosti a řízení. Je-li ponechán sám sobě, stává se zasmužilým a někdy i nebezpečným, ačkoliv většinou má vlídnou povahu. Nesnáší špatné zacházení a v nepříjemné atmosféře je skleslý a lhostejný. Nelaskavá slova ho zraňují a vzdalují lidem do jeho vlastního světa. Bývá většinou menší, křehčího vzhledu, ale je přesto houževnatý a dožívá se dlouhého věku. Vůči chorobám je kupodivu odolný a pokud má dobrého pána, překvapuje poslušností.

Souhvězdí je vidět na podzim v sousedství Pegasa a Andromedy. Nejjasnější hvězdou je čtyřhvězda Alrisha.

Hodí se pro lidi narozené ve znamení Raka a Štíra.

BERAN (ARIES) 21.3. – 21.4.

Pes narozený ve znamení Berana je plný energie, odvahy a bouřlivého temperamentu. Není to zvíře pro pohodlný život. Neustále se snaží uplatňovat své vůdcovské vlastnosti, je impulzivní, sebevědomý, ačkoliv je někdy doporučován jako vůdce slepých. Je ovládán planetou Mars a nikdy neustane ve svém úsilí, pokud vidí, že má naději na úspěch. Podobně jako pes Střelec i Beran rád zkouší svou sílu na domácím vybavení. Tohoto psa musíme mít vždy pod dozorem, protože svou svobodomyslností a podnikavostí dokáže způsobit spoustu incidentů s cizími zvířaty a případně i s jejich majiteli. Špatně vychovaný pes narozený ve znamení Berana často využívá svou nemalou energii k agresi. Od mládí potřebuje pevnou ruku a důsledný výcvik. Majiteli neuškodí rozšířit si pojištění i na škody způsobené psem. Tito psi jsou vášniví nápadníci a rádi se o feny rvou. Proto lze v krajním případě doporučit včasnou kastraci. Nejlépe se hodí pro majitele s velkou zahradou a odvážným srdcem, či pro sportovce se zálibou v pobytu v přírodě. Pro takové lidi mohou být zdrojem velkého potěšení.

Souhvězdí je nejlépe vidět od srpna do listopadu, v létě k půlnoci, na podzim večer, poblíž Plejád, pod Trojúhelníkem a Andromedou.

Hodí se pro lidi narozené ve znamení Lva a Střelce.

BÝK (TAURUS) 22.4. – 21.5.

Osobnost psa narozeného ve znamení Býka vyniká ideálními vlastnostmi domácího zvířete, žádný jiný nemůže být tak domácký, přítulný a oddaný. Je také odvážný, důsledný a žárlivě brání svou rodinu. Jako hlídací pes je obezřetný a vůči vetřelcům nesmlouvavý. Je mnohem šťastnější na venkově než ve městě, kde je poněkud příliš velký ruch pro jeho konzervativní vkus. Je prostý a dává přednost jednoduchým radostem života. Toto citlivé zvíře s potěšením přijímá drbání obvykle kulatého břicha. V pozdějším věku může být líné a mlsné. Obvykle mívá potíže se srdcem. Možná že vám bude vadit nedostatek vynalézavosti, ale zapomenete na to při pohledu na jeho důvěřivou upřímnou tvář. Je to pes, se kterým nejsou potíže, dovede být velkomyslný k menším kolegům a chová se velmi pěkně k dětem. Leckdy projevuje až překvapivou míru trpělivosti. Je považován za nejlepšího přítele z celého zvířetníku, který za všech okolností dovede zasáhnout ve prospěch svého pána.

Souhvězdí je vidět v zimě nad Orionem. Poutá pozornost načervenalou hvězdou Aldebaran a dvěma hvězdokupami Plejádami a Hyadami. V tomto souhvězdí se nachází i Krabí mlhovina, vzniklá roku 1054 výbuchem supernovy.

Hodí se pro lidi narozené ve znamení Panny a Kozoroha.

BLÍŽENCI (GEMINI) 22.5. – 21.6.

Psi Blíženci bývají nadaní, rychlí, obratní a ve všem úspěšní. Jsou chytří, společenští a kdekomu se líbí. Snadno se učí různým trikům, ale neradi je předvádějí. Jsou poměrně svéhlaví a často se stávají pány domu, ve kterém žijí. Pes Blíženec je ovládán planetou Merkur a projevuje rtuťovité vlastnosti. Je spíše podnikavý než přítulný a jeho energie se projevuje hlavně neúnavností a hbitostí, takže se často zdá nevychovaný a má-li příležitost, stává se ničitelem. Vytrvale štěká, protože miluje zvuk vlastního hlasu. Na druhé straně, pokud má jeho majitel dost trpělivosti a věnuje se mu od útlého mládí, stane se z něj i přes jeho temperament poslušné a ovladatelné zvíře. Pro svou všestrannost a roztomilost je dobrým společníkem majitele, který chápe jeho poděkud zvláštní povahu. Je zábavný svou schopností rozeznat slabosti jednotlivých členů rodiny a obratností, s jakou je využívá.

Souhvězdí je vidět v zimě mezi Prokyonem z Malého psa a Capellou v souhvězdí Vozky. Nápadné jsou dvě stejně jasné hvězdy Castor a Pollux.

Hodí se pro lidi narozené ve znamení Vodnáře a Vah.

RAK (CANCER) 22.6. – 23.7.

Pes narozený v tomto znamení je věrný, domácký a projevuje odpovědnost za běh domácnosti. Má ty nejlepší psí vlastnosti. Pečuje o děti i o štěňata a chrání je. Obdobně jako symbol znamení, Rak, je tento pes mírný a výjimečně snášenlivý, ovšem bezpečnost domu i lidí dovede zajistit. Po celý život je strážcem své rodiny. Listonoši se tohoto psa z dobrého důvodu bojí, i když ve skutečnosti zřídka kouše. Pečlivým výcvikem v raném mládí jej však lze naučit bystře rozlišovat mezi přáteli a cizinci, a tak zabránit nedorozumění. Zdravá chuť k jídlu, spojená se záživností a zejména v pozdějším věku s nechutí k rychlému a namáhavému pohybu, způsobuje, že tito psi často mívají nadváhu. Proto je musíte omezovat v jídle, anebo využívat jejich záliby ve vodě a plavání. Při dobrém výcviku se mohou stát zachránci tonoucích a veselými společníky při vodních sportech.

Souhvězdí je vidět mezi Blíženci a Lvem.

Hodí se pro lidi narozené ve znamení Ryb a Štíra.

LEV (LEO) 24.7. – 23.8.

Pes Lev je vřelý, dobromyslný a má skvělou srst. Je to pravděpodobně nejpůsobivější pes ve zvířetníku. Lze z něj udělat ideální výstavní zvíře. Pro tuto dráhu ho doporučuje také jeho marnivost, arogance a velká touha po obdivu. Pes narozený v tomto znamení mívá často zlatý lesk srsti, který z něj dělá krále zvířetníkové džungle. Mívá mohutnou hlavu a plece. Vystupuje vždy beze strachu a váhání. Žije-li v domácnosti, kde je více zvířet nebo malé děti, je třeba dávat pozor, aby příliš neuplatňoval svou dominantní povahu a neutlačoval ostatní. Disciplína je pro něj těžko přijatelná. Očekává respekt a obdiv, zejména pokud je to silný, velký a nebojácný pes. Většinou se však stává milujícím a oddaným přítelem toho, koho považuje za svého pána. Těmto psům vládne Slunce a stávají se z nich vynikající rodiče, hrdí na své potomky. Jsou to výborní chovní psi, krásní a ušlechtilí.

Souhvězdí je vidět na jaře večer a na podzim ráno pod Velkým vozem. V listopadu z něj vyletují četné meteory, roj Leonid. Pyšní se přítomností jedné z „královských hvězd“, jasným Regulem.

Hodí se pro lidi narozené ve znamení Berana a Střelce.

PANNA (VIRGO) 24.8. – 23.9.

Pes narozený ve znamení Panny pracuje s chutí, je poddajný a rozumný, drží se při zemi, což z něj činí zvíře vhodné pro každou rodinu i dobu. Není ovšem vždy pozorný, jeho nezávislost z něj někdy dělá trochu obtížného společníka. Ke svému majiteli je však roztomilý a laskavý, a to praktičtějším způsobem než jiní psi. Jeho nepotlačitelný smysl pro dobrodružství lze využít při výcviku pátracích psů. Nikdy se nedá odradit překážkami a špínou, i když jinak je velmi čistotný. Nemiluje stálou péči, je jí znechucen, neboť rozvrací jeho vnitřní řád. Výborně se hodí pro policejní práci, kde může uplatnit své rozumové schopnosti i potřebu sloužit a současně vzbuzovat respekt. Nesnáší však bezúčelnou drezúru nebo nedůslednost při výcviku, pak je neposlušný a obtížný. Je vybíravý jedlík, na jehož dietu je třeba dbát, aby neměl zažívací problémy. Předkládejte mu proto jen menší chutné dávky vyhovující jeho mlsnému jazýčku. Na pamlsek si potrpí více než na pochvalu, i když mu mazlení není proti mysli.

Souhvězdí je vidět na jaře, kdy jeho nejjasnější hvězda Spica tvoří dvojici s Arcturem.

Hodí se pro lidi narozené ve znamení Býka a Kozoroha.

VÁHY (LIBRA) 24.9. – 23.10.

Pes narozený ve znamení Vah je společenský, snadno se spřátelí s každým příchozím a okouzluje návštěvníky od obchodníků po kněze. Touží být milován. Je-li mu láska odepřena, je nesoustředěný a svéhlavý. Je velmi citlivý na jednání svého majitele a snadno se mu přizpůsobí, takže je ideálním společníkem pro osamělé lidi. Má rád přepych a vyžaduje vysoký životní standard. Instinktivně si hledá nejpohodlnější křeslo a nesnáší kárání. Jeho znamení značí klid, rovnováhu, soulad a krásu. Tento pes je mírumilovné stvoření, dává přednost klidu před pohybem a lehkovážnými zábavami. Není právě sportovní typ a soutěživost je mu cizí. Nemá zájem o potyčky s jinými psy, a je-li to fenka, lne mnohem více k lidem než k jiným zvířatům. Je konzervativní a těžko snáší změny nebo neobvyklý ruch v domácnosti. Vyžaduje spravedlivé zacházení, každá křivda se ho těžce dotkne. V jeho vyvážené mysli je však mírný sklon k melancholii, který je třeba vyrovnávat pochvalou, laskavým slovem a harmonickým prostředím.

Souhvězdí je vidět mezi nejjasnější hvězdou Panny Spicou a červeným obrem Antarem ze souhvězdí Štíra.

Hodí se pro lidi narozené ve znamení Vodnáře a Blíženců.

ŠTÍR (SCORPIO) 24.10. – 22.11.

V duši psa Štíra ovládaného planetou Pluto je něco temného, pro člověka jen obtížně postižitelného. Je to zvláštní citlivé stvoření, jemuž není snadné porozumět. Vyznačuje se podezíravostí a nesmiřitelností. Nikdy tohoto psa nepodceňujte, zvláště když má dlouhý a špičatý ocas. Potom vyniká neobyčejnou sebekontrolou, není hravý a jen se zdá klidný. Když se rozčílí, může být skutečně nebezpečný. Pokud máte dva psy narozené v tomto znamení, je důležité, ab byli opačného pohlaví. Budete-li je chtít použít k chovu, očekávejte obtíže, rádi si totiž vybírají jiné partnery, než si jejich majitel přeje. Mohutná energie tohoto psa silně ovlivňuje celou domácnost. Je-li ve vašem domě šťastný, je věrným společníkem. V žádném případě si s ním však nemůžete pohrávat, je to silná osobnost, toužící prosazovat svou vůli. Trpělivým a spravedlivým výcvikem ho přimějete k poslušnosti, tvrdost nesnáší.

Souhvězdí je vidět od května do září nízko nad obzorem. Nejjasnější hvězdou je veleobr Antares.

Hodí se pro lidi narozené ve znamení Raka a Ryb.

STŘELEC (SAGITTARIUS) 23.11. – 21.12.

Pes narozený v tomto znamení není nikdy hloupý. Je podnikavý, nezávislý a plný nadšení, přesně jako šíp vystřelený z kentaurova luku. Je ochotný běhat celý den a skotačit po okolí, ale rád se i toulá a po dlouhé době se vrací zpět zmazaný a vyčerpaný. Není to pes pro citlivého a starostlivého majitele, který se nikdy nepřestane strachovat, že dobrodružství jeho drahého psa skončí katastrofou. Nejšťastnější je tam, kde má prostor k toulkám, a proto je pro něj bezpečnější venkov. Pes Střelec bývá velký a hřmotný, stavěný pro pobyt v přírodě a ne pro cenné koberce. Nestará se o porcelán, který často shazuje vrtícím se ocasem. Pokud je dobře vychován, hraje si celé hodiny se svými hračkami, ale přesto s ním jeho majitel musí pobývat denně nejméně dvě hodiny venku. Milujícím a spokojeným společníkem se stává v početné a podnikavé rodině, která si potrpí na výlety a sport, má porozumění pro jeho věčný neklid a potřebnou dávku smyslu pro humor.

Souhvězdí je vidět v létě, v nejjasnější části Mléčné dráhy. Nachází se v něm mlhoviny Trifid, Laguna a Podkova.

Hodí se pro lidi narozené ve znamení Berana a Lva.

KOZOROH (CAPRICORNUS) 22.12. – 20.1.

Pes narozený ve znamení Kozoroha sice obvykle postrádá běžný psí optimismus a vitalitu, ale má silný charakter a je ctižádostivý. Snaží se co nejlépe uplatnit. Je mírný, citlivý a pracovitý, a proto se hodí pro pracovní využití. Jako ovčácký pes se těší ze své autority ve stádě a respektuje pánovo vedení. Zdravý rozum ho činí trochu podezíravým, ale přesto svého pána nikdy nezklame. Má dobrý tempremant a je ideální pro rodinu s malými dětmi, které se s mazlíčkem vynikajícím klidem, snášenlivostí, moudrostí a vytrvalou oddaností naučí dobře žít. Je neohroženým strážcem domu a starostlivým průvodcem rodiny, již obíhá stejně svědomitě jako stádo ovcí. Pokud však toto pilné zvíře necháme zahálet, dočkáme se nejedné škody, protože si podle svého rozumu z nudy hledá náhradní zaměstnání. Drží se stále kolem domu.

Souhvězdí je vidět v létě nízko nad obzorem na spojnici mezi Vegou v Lyře a Atairem v Orlu.

Hodí se pro lidi narozené ve znamení Býka a Panny.